W tym roku przypada jubileusz 100-lecia powstania Jastrzębiej Góry. Główne obchody odbędą się 21 czerwca, w pierwszy dzień astronomicznego lata. Dzień ten jest także, ze względu na wyjątkowe położenie Jastrzębiej Góry – wysuniętej najdalej na północ Polski, rekordowo najdłuższym dniem w Polsce, a tym samym noc 22 czerwca – rekordowo najkrótszą nocą.

Kulminacyjnym wydarzeniem  będzie odsłonięcie muralu „Jastrzębia Góra – 100 lat w biało-czerwonym świetle blizy”, symbolizującego miejsca i postaci związane z tą wyjątkową miejscowością. Mural powstał dzięki dotacji w ramach Programu „Niepodległa” realizowanego przez Biuro Programu Niepodległa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tego dnia odbędzie się także historyczny spacer z przewodnikiem, na którym będzie można otrzymać okolicznościowy numer retrogazety „Kurier Pilëce”, czy wziąć udział w grze miejskiej „Bądź jak jastrząb”. O godzinie 19.00 na stronie internetowej Gminy Władysławowo, profilu Facebook oraz platformie YouTube pojawi się pierwsza z trzech części reportażu o Jastrzębiej Górze, zatytułowana „Historia”.

W dniach 21 i 22 czerwca, od godz. 16.00-20.00, odbywać się będzie plener malarski przy Gwieździe Północy, z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej. Na wystawę poplenerową prac zapraszamy od 26 czerwca do 15 sierpnia do auli kościoła parafialnego.

W tym roku wydane zostaną także okolicznościowe publikacje: album, który zawierać będzie fotografie od początku powstania miejscowości, aż po czasy obecne; komiks, którego główną bohaterką jest nieistniejąca już słynna winda, niegdyś umożliwiająca letnikom zjazd ze stromego klifu na plażę. Wydane zostaną także okolicznościowe pocztówki, przedstawiające charakterystyczne obiekty i miejsca w Jastrzębiej Górze. Odbędą się wystawy czasowe, plener artystyczny, wakacyjne historyczne spacery z przewodnikiem miejskim, reportaże i quizy.

Wszystkie działania zaplanowano na okres całego jubileuszowego 2021 roku, a zapoczątkowane zostały wydaniem unikatowego kalendarza z dawnymi fotografiami.

 

Zapraszamy zatem do Jastrzębiej Góry, pięknego kurortu położonego na malowniczym klifie – w miejscu najdalej wysuniętym na północ Polski. Spędźcie najdłuższy dzień w roku właśnie w Jastrzębiej Górze!