Belonada-2018-1

19 maja w porcie rybackim w Pucku odbyła się BELONADA czyli Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie w Poławianiu Belony z Łodzi. Zawody przeprowadzono w dwóch turach 19  i 20 maja.

Uroczystego otwarcia dokonała Burmistrz Miasta Puck Hanna Pruchniewska wraz z Posłem na Sejm RP Kazimierzem Plocke oraz Prezesem Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Puck Henrykiem Heblem. I  tura zawodów  odbyła  się o godz. 15.00, a II tura w niedzielę 20 maja o godz. 6.00. Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Ziemi Puckiej, zespół Kubryk z muzyką morską i szantową, zespół Da Capo Al Fine z autorskim musicalem „Podróże małej Belonki” oraz Krzysztof Kreft w repertuarze muzyki rozrywkowej.

Podczas wydarzenia,  można było skosztować i zakupić smaczne ryby, a głównie bohaterkę tego dnia – belonę. Chętni udać się mogli w podróż szlakiem ginących zawodów  i przyjrzeć się pracy dawnych polskich rzemieślników. Zaprezentowana została również  kuchnia i haft kaszubski. Na najmłodszych czekała strefa rozrywki, dmuchańce, balony i wata cukrowa.  Odbyły się też liczne konkursy z nagrodami, które ufundował Związek Miast i Gmin Morskich-Partner tegoż wydarzenia.

Po zakończeniu drugiej tury i podsumowaniu wyników z dwóch dni, o godz. 14.00 najlepszym wędkarzom wręczono dyplomy, puchary, medale i nagrody.

Nagradzali Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, Prezes Zarządu Okręgu PZW Gdańsk Kazimierz Górski oraz Starszy Cechu Puck Lech Jędrzejczyk.

Wydarzenie to zostało wyróżnione w konkursie „MERCURIUS GEDANENSIS” 2018.

Patronat Honorowy nad zawodami wędkarskimi objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej, Starostwa Powiatowego w Pucku, a głównym organizatorem był Urząd Miasta Puck

 

Wyniki:

 1. Ilość zawodników 32, w tym 3 Węgrów
 2. Klasyfikacja indywidualna:
  1. miejsce Szymon Drzeżdżon – drużyna Władek Team Garnele
  2. miejsce Rafał Karlik – drużyna Carlos Team Sosnowiec
 • miejsce Krzysztof Chmura – drużyna Carlos Team Sosnowiec
 1. miejsce Mirosław Golla – drużyna Władek Team Garnele
 2. miejsce Andrzej Dechnik – Władek Team
 3. miejsce Piotr Kazimierski – Władek Team
 1. Klasyfikacja drużynowa:
  1. miejsce drużyna Carlos Team Sosnowiec w składzie: Rafał Karlik, Krzysztof Chmura, Marcin Karlik,
  2. miejsce drużyna Władek Team Garnele w składzie: Szymon Drzeżdżon, Piotr Kazimierski, Mirosław Golla,
 • miejsce drużyna Barakudy w składzie: Jan Lunk, Zbigniew Barra, Mirosław Ciskowski.
 1. Najdłuższa belona: Piotr Kazimierski belona 832 mm, waga 570 g.
 2. Najlepszy zawodnik z zagranicy Gáspár Schwarcz