LXVI Walne Zebranie Delegatów już za nami!

W dniach 6-7 maja br. w gminie Cedry Wielkie odbyło się LXVI Walne Zebranie Delegatów Związku Miast i Gmin Morskich. Były to dwa dni intensywnych i merytorycznych rozmów.

W trakcie pierwszego dnia zebrania uczestnicy odwiedzili  wiele miejsc charakterystycznych dla gminy Cedry Wielkie. m.in. marinę w Błotniku, pasiekę Miodolandi, gdzie odbyły się warsztaty poprowadzone przez pana Mateusza Browarczyka, O rany Tulipany! oraz dom podcieniowy w Miłocinie gdzie wysłuchano koncertu Przemysława Radziszewskiego.

Drugiego dzień obrad poświęcony został w całości sprawom statutowym Związku. W obradach wzięli udział delegacji Związku oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się:

Europosłanka Magdalena Adamowicz, która podkreśliła istotę Związku Miast i Gmin Morskich jako stowarzyszenia, jego znaczenie dla regionu, dla rozwoju infrastruktury portowej. Przedstawiła także informacje nt. projektu CEF3. Zaznaczona została także istota kwestii bezpieczeństwa na morzu bałtyckim wynikającego z sytuacji geopolitycznej. Piotr Domaradzki – pełnomocnik dyrektora ds. Ochrony Wybrzeża z Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Robert Mokrzycki – główny inspektor ds. Ochrony Wybrzeża z Urzędu Morskiego w Gdyni przekazali informacje o zrealizowanych oraz planowanych inwestycjach administracji morskiej w gminach członkowskich Związku. Istotnym elementem spotkania było także przedstawienie przez Tomasza Bobina – sekretarza miasta Darłowo oraz pełnomocnika Ministra Infrastruktury ds. utworzenia Urzędu Morskiego w Słupsku – informacji nt. reaktywującego się organu administracji morskiej w Słupsku. Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego przedstawił perspektywę funduszy europejskich dla województwa pomorskiego. Podkreślił jakie korzyści region odnosi w ramach finansowania ze strony Unii Europejskiej oraz opowiedział o działaniach, jakie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podejmuje w tej dziedzinie. Pani Martyna Sawicka, kierownik referatu informacji w Departamencie Programów Regionalnych UMWP przedstawiła informację nt. sieci punktów informacyjnych ich działania oraz przedstawiła szeroki wachlarz propozycji skierowanych do samorządów lokalnych.

Podczas obrad podjęte zostały uchwały zatwierdzające rok 2025, Zarząd związku otrzymał jednogłośnie absolutorium – serdecznie gratulujemy!

Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny mogliśmy się spotkać w gronie tak inspirujących osób. Był to czas niezwykle merytorycznych rozważań, zarówno na tematy związane z morzem, jak i z naszą nadmorską społecznością lokalną.