MORSKA DROGA DO WOLNOŚCI

XVIII edycja konkursu plastyczno-literackiego „Morze a moja duża i mała Ojczyzna”

 

Już po raz osiemnasty Związek Miast i Gmin Morskich zorganizował dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej gmin nadmorskich konkurs plastyczno-literacki, którego motto brzmi: „Morze a moja duża i mała Ojczyzna”. 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Morska droga do wolności”.

Celem konkursu jest przygotowanie młodzieży do odpowiedzialnego i świadomego propagowania swojej małej Ojczyzny, budowanie opartych na świadomości wspólnego dziedzictwa morskiego więzi lokalnych, ochronie tego dziedzictwa i pielęgnowaniu pozytywnego myślenia o symbiozie działań człowieka z ochroną środowiska.

Konkurs zorganizowany został w różnych technikach i formach: kategorie literackie to esej i opowiadanie, natomiast kategorie plastyczne stanowiły rysunek i fotografia.  18 maja 2018 r. w Gdańsku zebrała się Główna Komisja Konkursowa, która po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami wyłoniła nazwiska laureatów tegorocznej edycji.

WYNIKI KONKURSU:

Konkurs literacki:

         Esej:  

I miejsce – Anna Radka – Szkoła Podstawowa w Ustroniu Morskim
z uwagi na brak prac w tej kategorii, miejsc II i III nie przyznano

Opowiadanie:

I miejsce – Martyna Borysewicz – Szkoła Podstawowa w Wierzchucinie

II miejsce – Wiktoria Andrulonis – Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu
III miejsce – Patrycja Zasada – Szkoła Podstawowa w Ustroniu Morskim

Konkurs plastyczny:

Fotografia:

I miejsce : Laura Dobrowolska ZS nr 8 w Szczecinie

II miejsce : Alicja Haratyk – ZS nr 1 w Kołobrzegu

III miejsce : Wiktoria Andrulonis – Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu
Rysunek:

I miejsce : Anna Maciejczyk – Szkoła Podstawowa w Mielnie

II miejsce : Daria Wasiak – Szkoła Podstawowa w Krynicy Morskiej

III miejsce : Maja Brożek – Szkoła Podstawowa w Cedrach Wielkich

 

Autorzy nagrodzonych prac wraz z opiekunami w dniach 7-8 czerwca 2018 r. zostali zaproszeni do Pruszcza Gdańskiego na finał konkursu. Zgodnie z programem dwudniowej imprezy uczestnicy finału rozpoczęli swój pobyt od zwiedzenia rekonstrukcji osady handlowej Faktoria, gdzie dzięki obejrzanej prezentacji i opowieściom przewodnika przenieśli się w czasie o niemal 2000 lat. Poznali warunki życia Gotów – mieszkańców Pomorza z początku ery i zobaczyli, jak wyglądało życie w gockiej osadzie. Zapoznali się z tajnikami dawnych rzemiosł, obróbką bursztynu i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego. Goście mieli także okazję własnoręcznie wykonać starożytną techniką gliniane naczynia. Piękna pogoda sprzyjała znakomitym nastrojom.

W drugim dniu finału, podczas Gali Konkursowej ogłoszone zostały wyniki konkursu i zaprezentowane zostały prace plastyczne finalistów konkursu. Zwyciężczynie konkursu literackiego odczytały swoje prace. W ceremonii wręczenia pamiątkowych dyplomów i cennych nagród uczestniczyli: Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Grzegorz Walczukiewicz, dyrektor Biura ZMiGM oraz Piotr Pułkowski, dyrektor CKiS w Pruszczu Gdańskim.

Doświadczenia z ubiegłych lat jak również opinie uczestników konkursu upewniają, że organizacja tego typu przedsięwzięć jest potrzebna i warta kontynuacji. Za rok kolejna edycja konkursu, a zgodnie z tradycją finał odbędzie się w Wierzchucinie, skąd pochodzi zwyciężczyni tegorocznego finału w kategorii opowiadanie.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta Pruszcz Gdański i Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim za pomoc i wsparcie w organizacji tegorocznego finału konkursu.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu – już za rok!

 

 

Fot. A. Potrykus

Fot. D. Dobrowolska