sea-1537262

Program aktywizacji portów wybrzeża południowego Bałtyku nabiera rumieńców. W sobotę,
23 czerwca wystartowało tegoroczne South Coast Baltic Rally. To wydarzenie ma na celu propagowanie portów jachtowych na wybrzeżach południowego Bałtyku. Tegoroczne Rally startuje w Gdańsku. Pierwszym portem jest Kaliningrad w czasie, kiedy na tamtejszym stadionie gra Maroko z Hiszpanią. Niektórzy uczestnicy zaopatrzyli się nawet w bilety, a większość innych zdecydowała się na kaliningradzką strefę kibica. Jachty, których w tym roku jest ponad 20, zatrzymują się na miejscach przy Muzeum Wszechoceanu, za słynnym, jeszcze przedwojennym mostem kolejowo drogowym. Zaplanowane jest zwiedzanie miasta i okolic. Szczególnie wycieczka na Mierzeję Kurońską i do pobliskich miejscowości wypoczynkowych.

Drugi etap Rally będzie prowadził na Litwę do Kłajpedy, a stamtąd do Nidy na Zalewie Kurońskim. Tegoroczne Rally zebrało jachty ze Szwecji, Danii, Litwy, Niemiec i Polski. Większość stanowią nasi zachodni sąsiedzi, dla których trasa Gdańsk – Kaliningrad – Kłajpeda jest trasą z jednej strony egzotyczną, a z drugiej nostalgiczną. W każdym razie zdecydowanie ciekawszą od krążenia przez kolejny sezon wokół Rugii, lub zwiedzanie nasty raz Duńskich Mórz Południowych (akwen na południe od Fionii).

South Coast Baltic jest programem unijnym mającym na celu, poza propagowaniem portów południowego Bałtyku, także zainteresowanie braci żeglarskiej nowymi akwenami. W ramach programu współpracują Polska, Niemcy, Dania, w szczególności Bornholm, Szwecja, Rosja i Litwa. Ostatnie dwa lata trasa dorocznego Rally pozostawała ta sama. W przyszłym roku planowane jest Rally między Bornholmem, polskim województwem zachodniopomorskim i portami niemieckimi. Nie mniej ważną działalnością jest zbieranie danych o portach i publikacja tego w „Przewodniku po portach Południowego Bałtyku” we współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Morskich po polsku i po angielsku. Wersja polska rozeszła się niemal w całości podczas marcowych targów Wiatr i Woda.

Autor: Marek Zwierz

Organizatorzy South Coast Baltic Rally 2018