Żeglarstwo w Polsce nie kończy się na Szczecinie, Gdańsku i Mazurach. Aby to udowodnić Jacht Klub Królewskiego Miasta Darłowo, przy wydatnym wsparciu Związku Miast i Gmin Morskich, podjął się organizacji Regat Turystycznych „Trzy Perły”. Nazwa regat nawiązuje do trzech portów-marin na Wybrzeżu Środkowym – Darłowa, Kołobrzegu i Ustki. W założeniu regaty będą odbywały się corocznie w dwóch terminach – majowym i wrześniowym. Zawsze pomiędzy tymi „trzema perłami” południowego Bałtyku.

Tegoroczna majowa edycja już za nami. Składała się z dwóch etapów : Darłowo – Kołobrzeg oraz, następnego dnia – Kołobrzeg – Darłowo. Było wszystko co żeglarzom potrzeba: wiatr, fale, słońce, biesiady w darłowskiej i kołobrzeskiej marinie. Mimo, że regaty miały charakter turystyczny to była też sportowa rywalizacja a wraz z nią ucieczki, pościgi, dobre i złe decyzje taktyczne. Na mecie w Darłowie okazało się, że zwycięzcami zostali:

– do 8m długości – „BlaKat” (katamaran), Darłowo,  kpt. Piotr Jaźwiński,

– 8m – 12m – „Skumur”, Ustka, kpt. Karol Iwanicki,

– powyżej 12m – „Maxi Honey”, Kołobrzeg, kpt.  Krzysztof Sturmann.

W klasyfikacji „Open” najlepszy był s/y „Maxi Honey”.

Impreza została jednocześnie objęta patronatem przez Prezydenta Kołobrzegu, Burmistrza Darłowa i Burmistrza Ustki. Takie patronaty dobrze wróżą kolejnym edycjom – wrześniowej na trasie Darłowo-Ustka-Darłowo i tych w latach następnych.

Już dziś organizatorzy zapraszają na następne edycje licząc, że „Trzy Perły” na stałe wpiszą się w żeglarski kalendarz i staną się żeglarską wizytówką Wybrzeża Środkowego.

Waldek Śmigielski

Jacht Klub Królewskiego Miasta Darłowo