Jesteśmy wstrząśnięci i zaszokowani informacją po tragicznej śmierci Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma słów, które wyrażałyby nasz smutek i żal. Zostanie zapamiętany jako przyjaciel, człowiek niezwykle ciepły i otwarty, nad wyraz oddany sprawom miasta Gdańska i jego mieszkańcom.

Paweł Adamowicz był jednym z najdłużej piastujących stanowisko prezydenta miasta. Urząd objął w 1998 roku. Wcześniej, przez cztery lata, pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta. Od 2002 roku wygrywał kolejne wybory samorządowe. Zanim zaangażował się w pracę dla samorządu był przez trzy lata prorektorem swojej macierzystej uczelni, Uniwersytetu Gdańskiego, na którym ukończył Wydział Prawa. Po studiach ukończył aplikację i zdał egzamin radcowski. W czasie swojej działalności publicznej i politycznej był związany z kilkoma ugrupowaniami politycznymi: Kongresem Liberalno-Demokratycznym, Partią Konserwatywną, Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym, AWS, Unią Wolności, Platformą Obywatelską a ostatnio z własnym ugrupowaniem – Wszystko dla Gdańska.

PA

Za swoją działalność publiczną był wielokrotnie nagradzany, m.in. watykańskim Złotym Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (2001), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), tytułem „Europejczyk Roku 2007”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010), Medalem św. Wojciecha (2010), Różą Franciszki Cegielskiej za zasługi dla rozwoju samorządności w Polsce (2010), francuskim Krzyżem Kawalerskim Orderu Legii Honorowej (2012), hiszpańskim Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Cywilnej (2013), estońskim Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Ziemi Maryjnej (2014), Krzyżem Wolności i Solidarności (2014) oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego (2015).

 

Był aktywnym członkiem Europejskiego Komitetu Regionów, organu doradczego Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Brał udział w pracach zarządu i rady Unii Metropolii Polskich, zrzeszających największe polskie miasta. Wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Zostawił żonę i dwie córki.

 

Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.