Już 18 sierpnia 2020 ruszają Mistrzostwa Europy połączone z Mistrzostwami Polski w kitesurfingu, w konkurencji Formuła Kite. Po raz pierwszy Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Europy. Przez 6 dni w Pucku będzie można kibicować czołowym zawodnikom z kraju i za granicy. Wielu z nich to z pewnością przyszli medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, gdzie kitesurfing oficjalnie zadebiutuje jako sport olimpijski.

18 sierpnia br. w Pucku startuje Ford Kuga Formula Kite European Individual Championships. Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Europy odbywają się w Polsce. Będą to równocześnie ostatnie w tym roku zawody z cyklu Ford Kite Cup, który w tym roku odbywa się po raz 15. Ford wspiera zawody od pierwszej edycji, czyli od 2005 roku.

– W 2005 roku, kiedy kitesurfing był praktycznie nieznaną dyscypliną sportu, uprawianą przez nielicznych, my postanowiliśmy rozpropagować go w Polsce. Stworzyliśmy ogólnopolski cykl zawodów, których sponsorem tytularnym została marka Ford. Tak powstał Ford Kite Cup, który kontynuujemy nieprzerwanie od 15 lat. Jest to najdłużej trwający cykl zawodów na świecie. W tym ważnym dla nas, bo jubileuszowym sezonie zostaliśmy także, po raz pierwszy w historii naszego kraju, organizatorami Mistrzostw Europy w kitesurfingu! – mówi Michał Zieliński, organizator zawodów, członek Polskiego Związku Kiteboardingu.

Podczas mistrzostw, które potrwają do 23 sierpnia, sportowcy będą walczyć o dwa tytuły: Mistrza Europy oraz Mistrza Polski. Tytuł Mistrza Europy przypadnie najlepszemu zawodnikowi rywalizacji, natomiast najlepszemu z Polaków, tytuł Mistrza Polski. Tym samym, jeśli najlepszy w mistrzostwach okaże się Polak bądź Polka, zostaną oni utytułowani podwójnie.

Mistrzostwa Europy to jedne z najważniejszych zawodów w kalendarzu kiteboardera, a w tym roku, z uwagi na pandemię, jedne z niewielu tej rangi jakie zostaną rozegrane na świecie. Do Pucka przyjedzie między innymi sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kitesurfingu (IKA), Markus Schwendtner oraz inni czołowi przedstawiciele instytucji związanych z tą dyscypliną w Polsce i na świecie.

Mistrzostwa rozgrywane są w Formule Kite – wyścigach na hydrofoilach. Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024. Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów.

Polskimi faworytami do tytułów mistrzowskich będą miedzy innymi Maks Żakowski, Julia Damasiewicz czy Kuba Jurkowski, którzy w przyszłości będą zapewne także naszą nadzieją olimpijską.

W Mistrzostwach Europy może wziąć udział każdy, kto czuje się na siłach, żeby ścigać się na hydrofoilach. Rejestracji, która zajmuje tylko chwilę, można dokonać poprzez strony IKA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Kiteboardingu). Lista zawodników dostępna pod linkiem:
https://www.kiteclasses.org/events/upcoming-events/formula/190-2020-formula-kite-individual-european-championships

Kitesurfing to relatywnie młoda dyscyplina sportu. W Polsce przez ostatnie kilkanaście rozwinął się system szkoleń zawodników i instruktorów, między innymi także dzięki utworzonemu parę lat temu Polskiemu Związkowi Kiteboradingu.

Przez te lata udało się skutecznie obalić mit kitesurfingu jako sportu ekstremalnego, dostępnego tylko dla nielicznych śmiałków. Kitesurfig może uprawiać praktycznie każdy o podstawowej sprawności fizycznej, zarówno dziecko jak i bardziej wiekowy miłośnik sportów wodnych. Nie trzeba mieć nadzwyczajnej jak przy windsurfingu, czy odwagi by zmierzyć się z nieokiełznaną siłą fal jak w surfingu. Dodatkową zaletą są rozmiary sprzętu, który można swobodnie transportować nawet w zwykłym bagażu lotniczym, a na miejsce skąd wypływa się na kite’cie, czyli spot idzie się tylko z plecakiem i niewielką deską w ręku.

Mistrzostwom jak co roku towarzyszyć będą testy samochodów marki Ford.

Impreza odbędzie się z zachowaniem bieżących wytycznych dotyczących higieny i bezpieczeństwa.

 

Dalszych informacji udziela Biuro Prasowe Mistrzostw Europy w Kitesurfingu:

 

Katarzyna Münnich, +48 602 43 57 63, katarzyna.munnich@allforus.pl

Anna Hipsz, +48 663 91 00 53, anna.hipsz@allforus.pl