3 lutego w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się kolejna edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Goście festiwalu obejrzeli pięć filmów opowiadających historie związane morzem i żaglami w tle.

Projekcje rozpoczął film „Dziewicza podróż”. Jest to historia laury Dekker, mieszkającej w Holandii młodej żeglarki, która w wieku 14 lat ogłosiła pomysł samotnego rejsu dookoła świata. Jej plany wzbudziły wielkie zainteresowanie mediów, społeczeństwa i ….sprzeciw instytucji państwowych. Rodzice nastolatki przez prawie 10 miesięcy w sądzie musieli walczyć o prawo do decydowania o swoim dziecku. Film o rejsie Laury Dekker to nie tylko historia wokółziemskiego rejsu młodej dziewczyny. Jest to także film o dorastaniu, rodzinnych kłopotach, determinacji w realizacji marzeń i poznawaniu samego siebie.  Film wzbudził wielkie emocje wśród widzów i był przyczynkiem do długich dyskusji w przerwach pomiędzy projekcjami.

W tej edycji organizatorzy pokazali nie tylko filmy dokumentalne. W programie znalazły się również dwa filmy kinowe, nawiązujące do prawdziwych wydarzeń z historii żeglarstwa.

Filmem fabularnym, który równie mocno poruszył widzów był film „Za burtą”. Opowiada o prawdziwej historii wywrotki nowozelandzkiego jachtu Rose-Noelle w 1989 roku. Czterech mężczyzn uwięzionych w kadłubie jachtu przeżyło bez uszczerbku na zdrowiu cztery miesiące dryfując po Oceanie Spokojnym. Jest to prawdopodobnie najdłuższy w historii żeglarstwa znany przypadek przetrwania na wywróconym jachcie. Pikanterii zdarzeniu nadawał fakt, iż po uratowaniu na jednej z wysp Nowej Zelandii nikt nie uwierzył w opowiedzianą przez rozbitków historię.

Filmowe spotkanie w Gdyni zakończyło się pokazem filmu „Wiatr”. Zrealizowana z wielkim rozmachem amerykańska produkcja z 1991 roku jest z nielicznych filmów w  całości poświęconych żeglarstwu i rywalizacji jachtów na wodzie. Fabułą nawiązuje do  historii regat o Puchar Ameryki i do wydarzeń z 1983 roku, kiedy to Stany Zjednoczone przegrały Puchar na rzecz Australii.

Główne role w tym filmie grają Jennifer Gray i Matthew Modine. Historia bohaterów jest dość stereotypowa, natomiast film zachwyca zdjęciami. Sekwencje zdjęć na wodzie były realizowane w dwóch najbardziej „żeglarskich” miejscach na świecie: na Rhode Island na wschodnim wybrzeżu USA oraz we Fremantle w Australii. Ich autorem jest John Toll, który po zakończeniu pracy nad filmem „Wiatr”, realizował zdjęcia do takich dzieł jak „Wichry namiętności” oraz „Braveheart”.
W środowisku żeglarskim „Wiatr” uchodzi za najlepszą kinową produkcję pokazującą piękno klasycznych regatowych jachtów.  Pokaz ten był również okazją do przybliżenia gościom Festiwalu historii regat o Puchar Ameryki, w szczególności wydarzeń z 1983 roku, do których nawiązuje film.

Jednym ze stałych gości festiwalu i jego wiernym orędownikiem jest Michał Dąbrowski, gdański reżyser, autor wielu filmów marynistycznych. Podczas tegorocznej edycji JachtFilmu przypomniał wszystkim postać zmarłego w grudniu ubiegłego roku Ryszarda Kargera. Ryszard Karger był wieloletnim prezesem Polskiej Żeglugi Morskiej i organizatorem Festiwalu Filmów Morskich, który po raz pierwszy odbył się w Szczecinie w roku 1964.

Dodatkową atrakcją były konkursy dla widzów, w których można było wygrać książki o tematyce żeglarskiej ufundowane przez Szkołę żeglarstwa Morka. Gromkie brawa na koniec festiwalu i uśmiechnięci goście świadczyły o udanej imprezie.

Gdyńska edycja JachtFilmu już po raz trzeci odbyła się w Muzeum Marynarki Wojennej. Jej współorganizatorem był Pomorski Związek Żeglarski.  Odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdynia oraz Związku Miast i Gmin Morskich.

Opisy wszystkich filmów pokazanych na tegorocznej edycji JachtFilmu w Gdyni można przeczytać na stronie www.jachtfilm.pl

Do zobaczenia za rok !
Andrzej Minkiewicz