Finału XIX edycji konkursu literacko- plastycznego „ Morze a moja duża i mała Ojczyzna”

W przepięknej gminie Krokowa w dniach 12-13 września 2019 r. odbył się Finał XIX edycji konkursu literacko- plastycznego „ Morze a moja duża i mała Ojczyzna” pod tytułem ”Jeszcze się tam żagiel bieli… czyli morskie opowieści”.

Pierwszy  dzień spędziliśmy na zwiedzaniu lokalnych atrakcji. W pierwszej kolejności weszliśmy na taras widokowy „ Rybaczówka” w Dębkach.

„ Rybaczówka” to nowoczesny kompleks, który służy do obsługi przystani rybackiej. Jest to miejsce gdzie rybacy naprawiają łodzie, sieci, wyprawiają ryby i je sprzedają. Dla turystów „Rybaczówka” to 20 metrowa wieża z widokiem na morze, las i łodzie rybackie. ”Rybaczówka” to również sala konferencyjna, w której Krokowskie Centrum Kultury organizuje wystawy malarskie i warsztaty dla mieszkańców i turystów.

W centrum Krokowej Pani Grażyna Patryn gościła nas w Muzeum Regionalnym. Muzeum Regionalne w Krokowej powstało w 1999 roku, jego fundatorami są: Fundacja im. Erika von Witzlebena na Rzecz Pielęgnacji Kultury Staropruskiej oraz Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa. Jest to zarazem jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie. Muzeum znajduje się w budynku pochodzącym z XVIII wieku, który postawili dawni właściciele tych ziem, rodzina von Krockow. Położony jest tuż przy murze otaczającym park, zaraz za krokowskim kościołem. Dawniej mieściła się tutaj gospoda wiejska „Pod księciem Mestwinem”, która była dzierżawiona kolejnym pokoleniom karczmarzy przez rodzinę von Krockow. W dwóch salach można obejrzeć zbiory etnograficzne, dotyczące sztuki i historii regionu Kaszub, szkolnictwa na ziemi puckiej, haftów kaszubskich lub zdjęcia z przełomu wieków. Znajdują się tu również eksponaty związane z pracą rolniczą i gospodarstwem rolniczym z XIX wieku.

Na pamiątkę bitwy pod Świecinem w 1462 r. cała nasza grupa wybiła sobie pamiątkowe monety.

Kolejną atrakcją jaką nam przedstawiono był  pałac usytuowany na małej wyspie z częściowo zachowaną fosą . Otoczony pięknym parkiem trzyskrzydłowy pałac to miejsce chętnie odwiedzane przez gości z całego świata. Przez lata pałac w Krokowej był siedzibą rodziny von Krockow. Swoją świetność i sławę pałac zyskał dzięki Luizie von Krockow, pięknej i utalentowanej hrabinie, która jak nikt inny przyczyniła się do rozkwitu pałacu w XVIII wieku.

Niełatwo jest opisać słowami atmosferę niezwykłych miejsc. Miejsc, w których nasze ślady krzyżują się ze śladami królów, arystokratów, filozofów i artystów. W 1598 r. Pałac gościł Zygmunta III Wazę. Znacjonalizowany po 1945 r. i przerobiony na Zakładu Hodowli Roślin, z biegiem lat popadł w ruinę. W roku 1994 zakończyły się prace restauracyjne w Pałacu w Krokowej. Odrestaurowany przez polsko-niemiecką fundację, w skład której weszli także dawni właściciele. Obecnie jest to luksusowy hotel i muzeum, w którym historyczna narracja skupia się na losach członków rodu.

Nieopodal pałacowego parku znajduje się kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, neogotycki, z połowy XIX w., do 1945 ewangelicki.

Historia kościoła sięga XII w., budowany i przebudowywany przez rodzinę  Krockowskich i von Krokow doczekał się przydomku kaszubskiej Notre Dame.

Do kościoła od strony wschodniej dobudowano mauzoleum, w którego podziemiach chowano zmarłych z rodziny Krockowów,

13.09.2019 r. w urzędzie Gminy Krokowa odbył się uroczysty finał konkursu. Na finał zaproszono Dorotę Goyke – delegatkę gminy krokowa do Związku Miast i Gmin Morskich, byłych delegatów Panią Ludwikę Cierocką oraz Pana Dariusza Laddacha – pomysłodawcę konkursu „Morze a moja duża i ,mała Ojczyzna” oraz Panią Izabelę Adamczyk z Krokowskiego Centrum Kultury. Laureatom uroczyście wręczono nagrody i dyplomy.

NASI ZWYCIĘSCY

Konkurs literacki:

         Wiersz:         

I miejsce – Karina Wachowicz – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim

II miejsce – Patrycja Zasada – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim

III miejsce – Klaudia Węglowska – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim

 

Opowiadanie:

I miejsce – Anna Radka – I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w Koszalinie

II miejsce – Karol Leśnikowski – Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim
III miejsce – Blanka Kaminska – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim

 

Konkurs plastyczny:

Fotografia:

I miejsce – Aleksandra Sałach – Szkoła Podstawowa  im. Marii Konopnickiej  w Ustroniu Morskim

II miejsce – Alicja Haratyk – ZS nr 1 w Kołobrzegu

III miejsce – Ines Zwolak –Gimnazjum nr 4 w Pruszczu Gdańskim
Rysunek:

I miejsce – Patrycja Zasada – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim

II miejsce – Wiktoria Andrulonis – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu

III miejsce – Oskar Puć – Szkoła Podstawowa w Cedrach Wielkich

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY.